Biologický význam
Vedeli ste, že vápnik je najdôležitejší a najrozšírenejší minerál v ľudskom tele? Potrebuje ho každá bunka, nielen kosti a zuby, kde je uskladnených až 99 % vápnika.
Vaše telo potrebuje vápnik
Vápnik je základným stavebným prvkom kostí a zubov, ovplyvňuje svalové kontrakcie, vrátane činnosti srdca a slúži aj ako pohotový bunkový messenger. Prináša do buniek rôzne ďalšie látky, vďaka ktorým dostanú impulz, aké úlohy majú plniť. Zodpovedá za bunkové delenie, od vývoja a rastu bábätiek, cez obnovu vnútorných orgánov, ako je napr. pečeň, až po rast vlasov a nechtov. Je tiež prvou pomocou pri zraneniach, lebo ako jeden z faktorov vplýva na zrážanlivosť krvi a hojenie rán. Má dôležitú úlohu pri metabolizme človeka, a teda aj pri chudnutí.
Odporúčaná denná dávka vápnika
* odporúčaná výživová dávka.
zdroj: Kajaba I, Štencl J, Šašinka MA, Trusková I, Gazdíková K, Hamade J, Bzdúch V. Vestník Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo v Slovenskej republike (9. revízia). Čiastka 4-5, ročník 63, dňa 19. júna 2015, 22-28. Bratislava, Slovenská republika: Ministerstvo zdravotníctva SR vo Vydavateľstve OBZOR; 2015.
Príznaky nedostatku vápnika
Vápnik si ľudské telo nevytvára, preto je nevyhnutné ho prijímať, ideálne ako prirodzenú zložku niektorých druhov potravín, vrátane minerálnych vôd bohatých na vápnik.
osteoporóza
oslabená imunita
problémy so spánkom
kŕče a bolesti svalov
bolesti zubov
Pre koho je Kláštorná Kalcia optimálna
Manuálne pracujúci ľudia
Ťažko fyzicky pracujúci ľudia majú zvýšenú potrebu vápnika rovnako ako výkonní športovci a atléti. Telo vápnik využíva na zvýšenie svalovej sily, pričom sa zvyšuje aj vstrebávanie vápnika z čreva a potreba jeho dopĺňania.
Športovci
Cvičenie vyžaduje dostatok vápnika na zvýšenie svalovej sily, ako aj na podporu výkonu zhybov. Preto sa pri fyzických výkonoch zvyšuje aj vstrebávanie vápnika z čreva a potreba jeho dopĺňania.
Pri intolerancii na laktózu
Ak človek kvôli laktózovej intolerancii alebo alergii na mliečne bielkoviny, či z iných dôvodov vylúčiI zo svojej stravy mlieko a mliečne výrobky, mal by príjem vápnika nahradiť iným hodnotným zdrojom.
Ľudia s nadváhou
Pri dodržiavaní nízkoenergetickej stravy sú vápnikové minerálne vody vhodným nekalorickým zdrojom vápnika. Výsledky doterajších výskumov a štúdií navyše naznačujú, že nedostatočný príjem vápnika sa môže spájať so zvyšovaním telesnej hmotnosti a telesného tuku a vápnik má teda vzťah k regulácii telesnej hmotnosti.
Pri menštruácii
Nepravidelná alebo chýbajúca menštruácia môže u žien spôsobiť stratu kostnej hmoty. Preto je dôležitý zvýšený príjem vápnika a ďalších látok potrebných pre mineralizáciu kostí v strave.
Pri problémoch s kosťami
Strava má zásadný význam pre zdravé a pevné kosti a je najdôležitejším faktorom pri prevencii osteoporózy. Plnohodnotná a vyvážená výživa má obsahovať dostatočné množstvo vápnika, vitamínu D, vitamínu K a bielkovín. Seniori by si mali dať pozor na príjem sodíka.
Tehotné ženy
Približne 80 % všetkého vápnika v kostiach novorodencov sa zabuduje počas tretieho trimestra tehotenstva mamičky a je dôležité, aby mala budúca mamička dostatočný príjem vápnika v strave, ideálne v jeho prirodzenej forme.
Vegáni
Ľudia, ktorí z akýchkoľvek dôvodov musia alebo chcú vyradiť zo svojej stravy mlieko a mliečne výrobky, by mali tento v našich podmienkach prirodzený zdroj vápnika nahradiť iným, ktorý je rovnako prirodzený a navyše ľahko vstrebateľný.
Informácie boli spracované a overené: doc. MUDr. Peter Minárik, PhD., MSc., internista, geriater, gastroenterológ..
Kamaráti vápnika pri mineralizácii kostí
Horčík
Prispieva k udržaniu normálneho stavu kostí.
Vitamín D
Podporuje vstrebávanie vápnika a znižuje vylučovanie vápnika močom.
Vitamín K
Podporuje vstrebávanie vápnika a zabudovanie vápnika do kostnej štruktúry.
Nepriatelia vápnika
Vstrebávanie vápnika a jeho využiteľnosť v našom tele negatívne ovplyvňujú:
Strava s vysokým obsahom vlákniny
Cigarety
Nadmerné solenie
Energetické a kolové nápoje
Káva a čierny čaj
Alkohol
Živočíšne bielkoviny