Kláštorná - v spojení je sila

V spojení je sila

Vápnik

Horčík

V SPOJENÍ JE SILA

Vápnik a horčík sú kľúčové prvky pre zdravie a správne fungovanie nášho tela. Pre človeka sú ich základným zdrojom potraviny, v ktorých sa nachádzajú v prirodzenej forme.

Bohatým a prirodzeným zdrojom vápnika a horčíka sú aj minerálne vody. Slovensko má zložitú geologickú stavbu, čo vytvorilo vhodné podmienky pre vznik minerálnych vôd s rôznym zložením. Vápence a dolomity v Kláštore pod Znievom, kde pramení minerálna voda Kláštorná Kalcia, sú hlavným dôvodom, prečo má táto slovenská minerálka bohatý obsah vápnika a obsahuje aj dostatočné množstvo horčíka.

O dôležitosti príjmu týchto látok pre človeka svedčí aj to, že odborníci odporúčajú prijímať ich konkrétne množstvo na deň. Pri vápniku sa hodnoty pohybujú v rozmedzí 1 000 – 1 300 mg podľa toho, či ste žena alebo muž, koľko máte rokov a akú fyzicky náročnú prácu vykonávate. Tehotné a kojace ženy musia prijať vápnika ešte viac, 1 400 – 1 600 mg za deň. Pri horčíku sa odporúčané hodnoty pohybujú nižšie, ženy by mali prijať 300 – 350 mg, vrátane obdobia gravidity a kojenia, muži 400 – 420 mg na deň.

Vápnik prispieva k normálnemu fungovaniu svalov

V našom tele sa 99 % celkového množstva vápnika nachádza v kostiach a zuboch, ktorým dodáva pevnosť, ale nájdeme ho aj v krvi, v srdci a pomáha aj pri regulácii krvného tlaku. Vápnik má dôležitý vplyv aj na správne fungovanie kostrových svalov, hladkej svaloviny ciev a vnútorných orgánov, napr. tráviaceho traktu.

Pri fyzickej námahe, či už je to fyzická práca alebo šport, svaly spotrebúvajú vápnik vo zvýšenej miere a ak nechceme, aby si ho „vytiahli“ z kostí, je potrebné ho priebežne dopĺňať, ideálne v jeho prirodzenej forme. Minerálne vody bohaté na vápnik, akou je aj Kláštorná Kalcia, dokážu okrem vápnika v dobre využiteľnej forme telu nahradiť aj tekutiny stratené pri zvýšenej fyzickej námahe. Vápnik sa v nej nachádza v ionizovanej, voľnej forme, ktorú vie naše telo ľahko využiť, a naopak neobsahuje ďalšie látky, ktoré by vstrebávanie vápnika brzdili, alebo podporovali jeho vyššie vylučovanie.

Vápnik je potrebný na udržanie zdravých kostí

Ak chceme mať pevné a zdravé kosti, mali by sme v prvom rade dbať na tri veci: zdravá strava, pitný režim a aktívny životný štýl. To znamená prijímať dostatočné množstvo vápnika vo forme, ktorú telo ľahko spracuje a obmedziť dôvody, ktoré spôsobujú jeho úbytok z kostí. Prekvapujúco aj horčík je pre stavbu kostí rovnako dôležitý ako vápnik a kosti sú dokonca jeho najvýznamnejším zásobným miestom v našom tele.

Aj keď je pravda, že pre budovanie a mineralizáciu kostí je najdôležitejší dostatočný príjem vápnika počas detstva a puberty, odborné výskumy potvrdili, že mineralizácia kostí pokračuje aj v období po ukončení ich rastu, teda vo veku od 18  do 30 rokov.

Čím viac fyzickej námahy, tým vyššia potreba doplniť minerály

Ťažko fyzicky pracujúci ľudia majú zvýšenú potrebu vápnika rovnako ako výkonní športovci. Pri akomkoľvek výkone totiž naše telo využíva vápnik na zvýšenie svalovej sily. Vápnik zlepšuje aj metabolizmus, teda využiteľnosť glukózy ako zdroja energie, čo je kľúčové pri zvýšenej fyzickej náročnosti našich aktivít.

Keďže počas aktívneho pohybu a fyzicky náročnej práci sú nároky na príjem vápnika vyššie, telo zvýši vstrebávanie tohto minerálu z čriev. Pri absolvovaní jedného tréningu naše telo stratí 3 - 4 l tekutín a až 400 mg vápnika, a to je pri odporúčanej dennej dávke 1000 – 1300 mg podľa pohlavia a veku značné množstvo. Ak nie je naša strava dostatočne bohatá na vápnik, nahradí si ho zo svojich vnútorných zdrojov. Preto je veľmi dôležité vápnik pravidelne dopĺňať, aby si ho telo nebralo z kostí, kde sú jeho najväčšie zásoby. Telo je totiž dokonalý stroj, ktorý si cestu k vápniku nájde.

Počas intenzívnejšieho tréningu alebo fyzicky náročnej aktivity je vhodné vypiť 1 - 2 litre minerálnej vody s vyšším obsahom vápnika. V štúdii, kde sledovali viaceré ukazovatele odbúravania vápnika z kostí pri triatlone, zistili, že vápnik prijatý z minerálnej vody obmedzí jeho odbúravanie z kostí a minerálna voda dokáže nahradiť aj stratené tekutiny a ďalšie minerály.

Spracovanie osobných údajov a ich ochrana

Informácie o cookies